Eşcinsellere Yönelik Şiddet

Haber: İlkay Cam

Douglas Janoff: “Kanada’da ‘gey’lere sokakta saldırıp dövüyorlar. Türkiye’de ise daha çok cinayet var”

Douglas Janoff,  Vancouver’da bir parkta, homoseksüel arkadaşı yeniyetme gençler tarafından gözlerinin önünde öldüresiye dövülünce 37 yaşında üniversiteye döner ve kriminoloji üzerine mastır yapar. Tezinin konusunu çoktan belirlemiştir: Eşcinsellere yönelik şiddet… Bu konuda bir de kitap yazar; “Pink Blood: Homophobic Violence in Canada” (Pembe Kan: Kanada’da Homofobik Şiddet”). Kitapta homoseksüellere yönelik 350 saldırı ve 107 cinayetin analizi var…

DOUGLAS JANOFF:

Kanada, ABD ve İngiltere’de “hate crime” (nefret suçu) denen bir suç türü var. Zencilere, Yahudilere karşı işlenen suçlar diye de sınıflandırılır. Eşcinsellere yönelik suçlar nefret suçu olarak kabul edilmiyor. Diyelim mağdur siyah, bunu kolayca sınıflandırabilirsiniz ama eşcinsellikten rengi gibi kolay anlaşılır bir durum değil. “Bu iki adam zaten arkadaşmış, bu nefret suçu olamaz” deniyor. Polis genelde homoseksüelleri suçluyor, “Parka gitmeyecektiniz, adamı evinize davet etmeyecektiniz” diyor. Ama bu suçları işleyenler eşcinselleri özellikle hedef alıyorlar. Onları arayıp buluyor ve canlarını acıtmak istiyorlar. Kanada’da gey gruplarla polis arasında sürekli bir tartışma var. Her saldırıda geyler bunun bir nefret suçu olduğunu söylüyor. Polis ise aksini iddia ediyor.

Cinayetlerde durum daha da zor. Çünkü yaşayan tek kişi var; o da katil. Ve istediği hikayeyi anlatıyor. “Tecavüz etmeye kalkıştı, kendimi korudum” diyor. Soruşturmayı yürütenler bunu bir nefret suçu saymak için şahit arıyorlar. Katilin “Ben bir homoseksüeli öldürmek istiyorum” dediğini duyan bir şahit… Bu cinayetlerin çoğunda aşırı şiddet var. Defalarca bıçaklıyorlar mesela. Bu noktada ben katilin “Onurumu korumak için öldürdüm” sözünü kabul etmiyorum. Bundan daha fazla bir şey olduğu açık. Nefret suçu bunlar. Şahit bulunamayınca katiller  “Nefsi müdafaaydı” diyerek daha az ceza alıyorlar. Mahkemede katil mesela “Ahlaksız biriydi, birçok erkekle seks yapıyordu” diyor. Benzer bir durum fahişeler ve tecavüz kurbanı kadınlar için de geçerli. Mesela tecavüz ettiği kadını “Zaten kötü bir kadındı” şeklinde suçluyor, aslında suçlu kendisiyken.

Homoseksüel barlara giden heteroseksüel adamlar var. Gay’lere gülümsüyor, onlarla flört ediyorlar. Ama amaçları seks yapmak değil. Bir geyin parasını almak ve canını acıtıp zarar vermek istiyorlar. Çünkü eşcinsellerden hoşlanmıyorlar. Bu onun için hem para kazanma hem de eğlenme yolu. Polise göre ise basit bir hırsızlık olayı.

Kanada ve Amerika’daki problem sokaktaki şiddet. Türkiye’de sokaklarda görüyorum; iki erkek birbirine dokunuyor, sarılıyor. Bu kültürel bir şey tabii. Kanada’da, Amerika’da ise çok tehlikeli. Bunun kabul edilebilir bir davranış olmadığını göstermek için sokakta gördüklerinde dövüyorlar. Bir tür sosyal kontrol… Kuzey Amerika’da önemli bir gey topluluğu yaşıyor. Montreal’daki bir kilometrelik bir cadde, geylerin caddesi gibidir. Ama şehrin bir başka yerinde orada olduğu gibi giyinmeleri ya da el ele yürümeleri tehlikelidir. Bu caddede eşcinseller kendilerini güvende hisseder ama öte yandan bir mıknatıs gibidir burası, kötüleri de kendine çeker. İstanbul’daki Taksim Gezi Parkı gibi… Herkes homoseksüellerin orada buluştuğunu, aradıkları insanları orada bulabileceğini biliyor. Sanırım Kanada’da saldırı, Türkiye’de cinayet daha ciddi bir sorun. Latin Amerika ülkelerinde ise durum Türkiye’den de kötü. Polisin kendisi homoseksüellere karşı şiddet uyguluyor.

Lezbiyen kültürü daha dışa kapalı, az görünür olan bir kültür. Homoseksüel birini bulup zarar vermek daha kolay. İncelediğim lezbiyen vakalarında ilginç bir nokta bulunuyor. Fahişelik yapan lezbiyenler var. Para için erkeklerle seks yapıyor ama aslında kadınlardan hoşlanıyorlar. Saldırıya uğradıkları an ise erkeklere “Seninle birlikte olmak istemiyorum” dedikleri an.

Olaylardan birinde kurban 60 bıçak yarasıyla ölmüştü. Bir barda tanışıp kurbanın evine gidiyorlar. Tam beş bıçak kullanıyor. O kadar şiddetle vuruyor ki bıçaklar parçalanıyor. Savunmasında ise kurbanın kendisine tecavüz etmek istediğini söylüyor. 140 bıçak yarasının olduğu bir diğer vakada katil homoseksüel değil, biseksüel. Kurbanla tanıştıktan bir süre sonra başka bir nedenden hapis cezası alıyor. Hapisten çıktığında tekrar görüşmeye başlıyorlar. Ve bir süre sonra öldürüyor. Suçunu kabul etti çünkü çok delil vardı. Ama savunmasında küçükken erkekler tarafından tacize uğradığını, bu yüzden cinayeti işlediğini söyledi. Oysa kendisine yapılan tacizin öldürdüğü kişiyle hiçbir ilgisi yok! Eskiden hayvanlar kurban edilirmiş, şimdi homoseksüeller ediliyor.

Türkiye’de insanlar genelde ya aileleriyle ya da arkadaşlarıyla yaşıyor. Bu durum geyleri güvensiz yerlerde seks yapmaya itebilir. Bir de Türkiye’de çeteler olduğunu duydum. Lambda’daki arkadaşlar Türkiye’deki cinayetleri anlattıklarında şaşırdım. Birden çok katilin yer aldığı vakalar var. Bir gey mesela internette biriyle tanışıp chat yapıyor. Randevulaşıp buluşuyorlar. Buluştuğu kişi arkadaşlarıyla gelip öldürüyor. Bir de Türkiye’de Kanada’dakinden daha fazla homoseksüellere yönelik cinsel saldırı, tecavüz var.

Şu anda üzerinde ciddiyetle durulması gereken konu transseksüel cinayetleri. Kanada’da nüfusa göre oranladığınızda çok fazla transseksüel cinayeti var. İstanbul’da bir morga gittim. Oradaki uzman transseksüel kurbanların arttığını söyledi. Ayrıca Kanada’da olduğu gibi Türkiye’de de ailelerin cesede sahip çıkmadıklarını öğrendim. Utandıkları için morga cesetlerini almaya bile gitmiyorlar. Cinayetler artıyor çünkü artık daha görünür durumdalar, daha özgürler ama bu da bir kısır döngü. Daha özgürler ama daha çok saldırıya maruz kalıyorlar.
http://www.indigodergisi.com/escinsellik_siddet_03.htm

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: