Cinsel Şiddete Karşı Kadın Platformu Kampanya Başlatıyor

Cinsel Şiddete Karşı Kadın Platformu; taciz, tecavüze karşı caydırıcılık yaratmayı, mağduriyetin ortadan kaldırılmasını amaçlıyor.

Platform adına Özdemir “Tecavüz kriz merkezlerinin ve acil danışma hatlarının kurulması taleplerini yükseltmeyi düşünüyoruz” dedi.

BİA Haber Merkezi – İstanbul 17 Mart 2009

Emine ÖZCAN

Feminist Kolektif’in düzenlediği Yerel Seçimler ve Feminist Mücadele panelinde değinilen konulardan biri de “taciz ve tecavüz” oldu. Cinsel Şiddete Karşı Kadın Platformu’ndan Esen Özdemir, önce tecavüze uğrayan kadınların Amargi’ye başvurmaları ve bunun politikasını yapmak istemeleriyle şekillenen ve “Tecavüze Karşı Son İnisiyatifi” olarak ortaya çıkan oluşumun genel bir çağrıyla bir araya gelinerek Cinsel Şiddete Karşı Kadın Platformunu oluşturduğunu söyledi. Platformun taciz ve tecavüze karşı farkındalık, caydırıcılık yaratmayı ve mağduriyetin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yürütmeyi amaçladığını söyleyen Özdemir, bu bağlamda forumlar düzenlemeyi, mahalle ve medya çalışmaları yapmayı gündemlerine aldıkları bilgisini verdi. “Tecavüz kriz merkezlerinin ve acil danışma hatlarının kurulmasına yönelik talepleri yükseltmeyi düşünüyoruz. Avrupa’daki örnekleri inceliyoruz, yerelde bütün bunların nasıl mümkün olacağına dair çalışmalarımız hazırlık aşamasında.” Kars’taki cinsel şiddetle Trabzon’daki arasında fark var Yerel yönetimlerde cinsel şiddetin azaltılmasına dair politikalar hakkında Özdemir’in görüşü şöyle: “Muhtarlarla ilgili özel çalışılabilir. Kadınlar mahallelerde yaşıyorlar ve muhtarlara ulaşabiliyorlar. Yerelde tüm diğer sorunlarda olduğu gibi cinsel şiddet de farklı şekilde tezahür ediyor. Van’daki cinsel şiddet adına yapılması gerekenlerle Trabzon’daki farklı. Trabzon’da sınır kapısı açıldığında ensest azalıyor. Ya da tersinden de bakabiliriz. Kars’ta ‘lise önünden kız kaldırma’ diye bir şey var. Tecavüz edilip evlenmeye zorlanıyorlar. Beyoğlu’nda transseksüellerin yaşadığı cinsel şiddetle zorunlu göçle gelen topluluklardaki ensest arasında fark var.” Özdemir’e göre bütün bu farklılara rağmen genel kadın politikası olarak en basit haliyle taciz ve tecavüzün bir erkek, erkeklik sorunu olduğunu kabul etmek gerekiyor. “Kampanya kapsamındaysa genel ve yerel siyaseti bir arada düşünerek mahalle çalışmalarıyla, forumlarla, stk’lerle birlikte oluşturulacak talepleri TBMM’ye götüreceğiz.” Özdemir “Özgürlük alanıymış gibi görünen Beyoğlu, diğer yandan kadını taciz ve tecavüze korumasız bırakan bir alan” dedi ve ekledi: “Feminist Ülfet Taylı Taş’ın böyle bir bölgede Belediye Başkanlığına aday olması bu açıdan da önemli. Çünkü tacize, tecavüze karşı kadın taleplerinin de simgesi durumunda.” “Haksızlıklara karşı susmuyoruz” Platform yarın (18 Mart) Garajistanbul’da saat 11:00’de düzenleyeceği toplantıyla da taciz ve tecavüze karşı kampanya başlattıklarını, takipçi olduklarını, güvenli bir yaşam için taleplerini duyuracak. “Yeni TCK’de cinsel şiddet suçları için ağır yaptırımlar yer almasına rağmen, bize taciz ve tecavüz eden sanıklar ‘haksız tahrik’ gerekçesiyle yargılanmaktan kurtuluyorlar. Mahkemelerin tecavüzcüler yerine tecavüze uğrayan kadınların davranışlarını sorgulayıp yargılaması ve sanıklara sürekli ceza indirimi vermesi, cinsel şiddete meşruiyet kazandırmaya devam ediyor.”

(EZÖ) Fotoğraf: Funda Ekin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: