RECME KARŞI 1 MİLYON İMZA

Kadına karşı katliam 21. yüzyıla girdiğimiz bu yıllarda açık ve gizli olarak halen devam etmektedir. Bir toplumun, bir ülkenin ne kadar demokratik ve özgürlükçü olduğunun en somut göstergesinin, kadının demokratik ve özgürlük düzeyi olduğunu kabul etmekteyiz. Ancak günümüz dünyasına baktığımızda  birçok ülkede kadının düşünsel, iradesel, bedensel katliama tabii olduğu görülmektedir.

Kadın inanç adına, gelenek adına ve yasalar adına hala geri ölçülerde yargılanmakta, mahkum edilmektedir. Bunun en vahşi uygulamalarından biri de recm yöntemiyle katliama uğramasıdır. Zina ile yargilanan Kadinin ve Erkegin  taslanarak öldürülmesinin adidir recm. Dünyamizin bir cok yerinde özellikle kadinin özgür iradesine ve bedeline din, gelenek gibi nedenlerle tahaküm kurulmakta. Öngörülen davranış biçimine karşı  davranıştan cezalandırılması meshurlastırılmakta. Kadın hakları insan hakları olmasına rağmen recm yöntemi en yoğun olarak İran, Afganistan, Pakistan, Suudi Arabistan gibi ülkelerde yasalarda yer almakta ve yasal olarak uygulanmaktadır.
Biz aşağıda imzası bulunan demokrasi, özgürlük, insan ve en somut olarak kadın haklarından yana olan insanlar olarak kadinin özel hayatina tahaküm kurulmasina ve bunun bir ifadesi olan recm uygulamalarına ‘hayır’ diyoruz.
Bu uygulamaların tamamen durdurulması ve insanlık dışı uygulamalar (insanlik sucu) olarak kabul edilmesini istiyoruz.
Bu çerçevede BM’yi, konuyu gündemine almasını, recmi uygulayan devletlere baskı yapmaya çağrıyoruz.
Yine başta BM olmak üzere uluslararası tüm kurumların konuya dönük kampanyalar başlatmasını ve recm cezasını uygulandığı ülkelerde gereken yasal ve toplumsal düzenlemelerin yapılması yönünde girişimlerde bulunmasını talep ediyoruz.
IMZA ATMAK ICIN BURAYA BAIN LUTFEN http://www.stopthestoning.com/Petition/index.php?dil=Turkce
DIGER DILLERDEKI METIN ICIN http://www.stopthestoning.com/Petition
Ilk Imzacilar ;
Dr. Shirin Ebadi, Human Rights Lawyer and Nobel Peace Prize Laureate; Danielle Miterrand, President of France Libertes Fondation; Waris Dirie, Special Ambassador for the Elimination of Female Genital Mutilation, Chevalier of the Legion honor and writer; Louisa Morgantini, Vice President of European Parliament, Italy; Dr. Prof Yakın Ertürk, United Nations Special Reporter on Violence against Women;Yüksel Mutlu , President of Turkey Peace Parliament, Turkey; Edite Estrela, Vice President of the European Parliament Committee on Women’s Rights and Gender Equality; Kariane Westrheim, Chair of EU Turkey Civic Commission (EUTCC) and Associated Professor at University of Bergen, Norway;Ms. Aagot Valle, MP The Socialist Left Party, Norway. Member of the Standing Committee on Foreign Affairs and the Enlarged Foreign Affairs Committee;  Sebahat Tuncel, MP, Turkey;  Meral Danış Beşta, Secretary of the Turkey Peace Parliament, Turkey; Reyhan Yalçındağ, Secretary of Turkey Peace Parliament, Turkey; Anne Van Lancker, Member of the European Parliament Committee on Women’s Rights and Gender Equality; Marie Panayotopoulos-Cassiotou, Member of the European Parliament Committee on Women’s Rights and Gender Equality; Edite Estrela, Vice President of the European Parliament Committee on Women’s Rights and Gender Equality; Doreya Awni, Member of Kurdish National Congress, Journalist, Egypt ; Meltem Arıkan, Writer, Turkey; Eren Keskin, Lawyer Turkey; Dr Işık İşcanlı, Psycholog Netherlands; Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu-Kırk Yamalı Bohça, Theatre Group, Turkey; İlda Simonian, Artist, Netherlands; IFE-EFI ife@efi-europa.org;  Femmes Solidarires;  Stop Honor Killings;  World Women’s March;  Women’s Global Network and Reproductive Rights;
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: