peruda transseksüellere yönelik şiddet – uluslararasıaf örgütü acil eylem çağrısı

24 Ocak’da Peru’nun kuzeyinde San Martin eyaletindeki Tarapoto kentinde yerel mahalle gözcü devriyesi (junta vecinal) tarafından transseksüel kadın Techi kaçırılmış, işkence görmüş ve ona ‚ bunlar bir eşcinselle cinsel ilişkiye girdiğin için oldu‛ (Eso te pasa por mantener relaciones sexuales con un homosexual) denmiştir. Uluslararası Af Örgütü Techi’ye yapılan saldırıdan derin endişe duymaktadır ve onun ve diğer transseksüel insanların şehirdeki güvenliğinden korkmaktadır.
Techi, 24 Ocak gecesi yerel gözcü devriye ‘ Puerto Azul’un başkanı ve üyeleri , ‘Señor de los Milagros’ gözcü devriyesi mensupları tarafından gözaltına alınmıştır. Techi sözlü ve fiziksel tacize maruz kalmıştır. Çıplak kalana kadar kıyafetleri çıkartılmış, kafası kazınmış ve devam edemeyecek kadar yorgun düşünceye dek fiziksel egzersiz yaptırılmıştır.
Bu olaylar gözcü devriyenin bir mensubu tarafından filme alınmış ve görüntüler yerel televizyonda yayın yapılarak kamu erişimine açılmıştır.
3 Şubat’ta Techi bölge savcısına resmi şikâyette bulundu ancak resmi prosedüre göre, şikayeti resmi ismi ve doğduğu cinsiyet ile yapmak zorundaydı. Resmi şikayetin bir kopyası Uluslararası Af Örgütü’ne sağlanmıştır.
ARKAPLAN BİLGİSİ
Cinsiyet kimliği, her bireyin kendi içinde derinden hissettiği ve bireysel olarak yaşadığı cinsiyet olarak anlaşılmaktadır, bu doğduğu zaman fiziksel özellikler ile belirlenmiş olan cinsiyetle örtüşe de bilir, örtüşmeye de bilir. Cinsiyet kimliği, cinsel yönelimden farklıdır. Cinsel yönelim, bireyin karşı cinsten, hemcinsinden, ya da her ikisinden olan bir bireye yönelik duygusal ve cinsel çekimidir.
Amerikan Devletleri Örgütü (The Organization of American States, OAS), Haziran 2008’de, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim yüzünden bölgede kişilere yönelik insan hakları ihlalleri ve şiddet olayları hakkında endişesini belirten bir önerge kabul etti.
ÖNERİLEN EYLEM:

Lütfen konu ile ilgili mektuplarınızı en kısa zamanda kendi dilinizde ya da İspanyolca olarak yollayın.
– 24 Ocak tarihinde, San Martin eyaletinin Tarapoto şehrinde gözcü devriye tarafından yasadışı olarak gözaltına alınan ve işkenceye maruz kalan Techi’nin güvenliğinden duyduğunuz endişeyi belirtin.
– Yetkililere, Techi’nin kendi isteği doğrultusunda güvenliğini sağlamak için, derhal, etkili ve uygun tedbirler almaları için çağrıda bulunun.
– Yetkililere, Amerikan Devletleri Örgütü’nün bireylerin ayrımcılığa maruz kalmadan özgürlük, yaşam ve fiziksel bütünlük haklarını teyit eden cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve insan hakları konusundaki son önergesini hatırlatın.
– Yetkililere olayla ilgili derhal, tam ve tarafsız soruşturma başlatmaları ve bu soruşturmanın sonuçlarının halka açıklanması ve sorumluların adalet önüne çıkarılması çağrısında bulunun.
– Yetkililerden, transseksüel bireylere yapılan şiddete göz yumulamayacağını ve bu suçlardan sorumlu kişilerin adalete götürüleceğini net bir biçimde açıklaması için çağrıda bulunun.
– Yetkililere özellikle işkence ve kötü muamelenin engellenmesinin garanti altına alınması başta olmak üzere, fiziksel bütünlüğü ve yaşam hakkını istisnasız herkese ayrımsız uygulanması gerektiğini hatırlatın.
LÜTFEN MEKTUPLARINIZI AŞAĞIDAKİ ADRESLERE GÖNDERİNİZ
Minister of the Interior (İçişleri Bakanlığı)
Ministerio del Interior
Ministra del Interior
Sra. Mercedes Cabanillas Bustamante
Plaza 30 de agosto s/n Urb. Corpac
San Isidro
Lima, PERU
Faks: + 51 1 225 7234
Hitap: Sayın Bakan/Sra. Ministra
Attorney General (Baş Savcı)
Ministerio Público – Fiscalía de la Nación
Fiscal de la Nación
Dra. Gladys Echaíz Ramos
Av. Abancay Cuadra 5 s/n
Lima 1, PERU
Faks: + 51 1 426 2800
Hitap: Sayın Baş Savcı/Sra. Fiscal de la Nación
Ve ülkenizdeki Peru diplomatik temsilcilerine gönderiniz.
MEKTUPLARINIZ HEMEN GÖNDERİN: Lütfen,10 Nisan 2009 tarihinden sonraki gönderileriniz için Uluslararası Sekretarya veya bulunduğunuz ülkedeki Uluslararası Af Örgütü şubesi ile bağlantıya geçiniz.

Uluslararası Af Örgütü

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: