Polonya’dan Türkiye Hükümetine Çağrı: “LGBTT Cinayetlerini Durdurun!”

Homofobi Karşıtı Kampanya’nın Başkanı Abramowicz bir mektup yazarak Türkiye hükümetinin LGBTT’lere yönelik nefret cinayetlerini durdurmasını istedi.

“Türkiye Cumhuriyeti, halihazırda, hoşgörü, farklılıklara saygı ve ayrımcılık karşıtlığı gibi birçok prensip ile aynı çizgide, yasal ve politik kurumlarını dönüştürmek üzere birçok AB programından yararlanmaktadır. Bunları göz önünde bulundurarak, Türkiyeli Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transseksüel (LGBTT) bireylerin haklarının geliştirilmesini talep ediyor ve herhangi bir hak ihlalinde, diğer insan hakları örgütleriyle beraber durumun peşini bırakmayacağımızı tarafınıza iletiyoruz.”

Polonya’daki Homofobi Karşıtı Kampanya’nın (HKP) Başkanı Marta Abramowicz, Türkiye hükümetine bir mektup yazarak Türkiye’de LGBTT bireylere yönelik nefret suçlarını durdurmak için adım atmalarını istedi.

“LGBTT’lerin yaşama haklarına saldırıları görmezden gelemeyeceklerini” belirten Abramowicz, Türkiye hükümetini Avrupa Birliği’nin yasal mevzuatına uymaya çağırdı.

“Türkiye hükümeti suçluları teşvik ediyor”

Polonya’nın en önemli LGBT derneği olan HKP, son dönemde Türkiye’de yaşanan homofobik ve transfobik şiddeti ve hükümetin bu olaylar karşısındaki vurdumduymaz tavrını eleştiren mektubunu başkent Varşova’daki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne iletti.

Türkiye’de yaşanan cinayetlerin Avrupa’da yankı bulduğunu ifade eden HKP Başkanı, “LGBTT bireylerin Türkiye’de korku ve tehlike altında yaşadıklarını, hükümetin gereken önlemleri almadığını ve ‘tahrik’ indirimleri ile suçluları teşvik ettiğinine” dikkat çekti.

Bir kopyası Avrupa Konseyi İnsan Hakları Başkomiserliği’ne de gönderilen mektupta, Ahmet Yıldız, Dilek İnce ve Ebru Dilan Soykan’ın öldürülmelerine vurgu yapan Abramowicz, “Avrupa çapındaki insan hakları örgütleriyle beraber KPH’nın da, geçmişte yaşanan cinayetler ile bundan sonraki herhangi bir hak ihlalini yakından takip edeceklerini” söyledi.

Bianet

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: