LGBTT Hakları Platformu Cumhurbaşkanı Gül’e Hak İhlalleri Raporu Yolladı

bianet
16/04/2009

LGBTT’lere yönelik ayrımcılığa dikkat çekmek isteyen Platform yaşanılanları görünür kılmak istiyor.

Türkiye’de Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transseksüellere (LGBTT) yönelik ayrımcılığa ve şiddete dikkat çekmek isteyen LGBTT Hakları Platformu hazırladıkları “2008 İnsan Hakları İhlalleri Raporu”nu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektupla yolladı.

Pembe Hayat’tan Barış Sulu ve Kaos GL’den Umut Güner imzalı mektupta “Dileriz ki bu rapor, Türkiye’de eşcinsellere ve trans bireylere yönelik uygulanan ayrımcılık, şiddet ve hak ihlallerinin görünür kılınmasında yardımcı olur” denildi.

Platform raporu ayrıca Meclis Adalet Komisyonu, Anayasa Komisyonu ve İnsan Hakları Komisyonu üyelerine de yolladı.

Cinayetler, ev mühürlemeler, mülteciler…

Yedi örgütün* oluşturduğu Platformun “Bu rapor görmediğimiz, görmek istemediğimiz, haberdar olmadığımız ya da seyirci kaldığımız ihlalleri unutmamak ve unutturmamak adına yazıldı. Bu raporların yazılmayacağı günlerin artık gelmesi umuduyla” diye sunduğu rapordaki kimi başlıklar şöyle:

Ankara’da trans olmanın bedeli 125 TL: “Ankara’da trans bireylere yönelik polis, Kabahatler Kanununu ileri sürerek 125 YTL para cezası kesmeye devam etti. Trans bireylerin Kabahatler Kanunu üzerinden kesilen para cezalarına yönelik itirazların mahkemeler tarafından kabul edilip para cezaları iptal edilse bile trans bireyler para cezası kesilmesi bahanesine keyfi gözaltına alındılar ve kötü muameleye maruz kaldılar.”

İstanbul’da polis evleri mühürleyince translar sokakta yaşamak zorunda kaldı: “Beyoğlu bölgesinde, transseksüellerin yaşadıkları evler ve evlerin olduğu apartmanlar polis tarafından keyfi bir şekilde mühürleniyor. Sadece trans bireyler değil, komşuları da sokakta yaşamakla karşı karşıya kalıyor. Polis apartmanları mühürleyerek aynı zamanda transseksüellerin komşuları ile kurduğu ilişkilere de zarar veriyor.”

LGBTT mülteciler: “Özellikle İran’dan ölüm korkusuyla Türkiye’ye gelen LGBT mülteciler, İçişleri Bakanlığı’nın yönlendirdiği uydu kentlerde, Türkiyeli LGBTT’lerin de yaşayamadığı şehirlerde yaşamak zorunda bırakılıyorlar. Bu şehirlerde yaşamak zorunda kalan LGBTT mülteciler, insan hakları ihlallerine karşı korunmasız bırakılıyorlar.”

Cinayetler: “Ölüm tehditleri aldığı için ailesinden şikayetçi olan Ahmet Yıldız 17 Temmuz’da uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü. Cinayeti halen aydınlatılmadı, soruşturması hakkında hiçbir bilgi verilmiyor. Hatta bir soruşturma olup olmadığından da habersiziz.

“12 Kasım’da Dilek İnce pompalı bir tüfekle öldürüldü. Dilek, bizim tanıdığımız ismiyle ‘Bahar’, Eryaman davasının ilk şikayetçilerinden biriydi ve sadece transeksüel olduğu için öldürüldü.”

Esat’ta saldırılar ve çete davası: “Ankara Eryaman’da yaşanan saldırılar Esat’ta devam etti. Olaylar sonrasında Pembe Hayat LGBTT Derneği’nin yürüttüğü çabalar sonrasında yakalanan çete yargılandı ve ilk defa LGBTT bireylere yönelik işlenen suçlar örgütlü suçlar kapsamında değerlendirildi. Eryaman çetesine, yargı ‘çete’ dedi.”

Rapora Ankara’da Kaos GL’den ve İstanbul’da Lambdaistanbul’dan ulaşılabiliyor.

* LGBTT Hakları Platformu’nu oluşturan örgütler: İzmir Travesti ve Transeksüel İnisiyatifi, Kaos GL Derneği, Siyah Pembe Üçgen Derneği, Lambdaistanbul LGBTT Derneği, MorEL LGBTT Oluşumu, Pembe Hayat LGBTT Derneği, Piramid LGBTT Diyarbakır Oluşumu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: