“Ali Bulaç LGBTT’lere Yönelik Nefreti Teşvik Ediyor”

Siyah Pembe Üçgen Derneği’nden Özsoy, Bulaç’ın Ersoy’un kişilik haklarına saldırdığını ve bu nedenle suç işlediğini söyledi. Kaos GL’den Güner de “Irak ve Afganistan’da eşcinseller değil ordular katliam yapıyor” dedi.

İzmir-Ankara – BİA Haber Merkezi
14 Mayıs 2009, Perşembe

Zaman gazetesi yazarı Ali Bulaç‘ın CNN Türk TV’de yayınlanan, sunuculuğunu Reha Muhtar‘ın yaptığı “Çok Farklı” programında sanatçı Bülent Ersoy‘la ilgili açıklamalarını bianet‘e değerlendiren Siyah Pembe Üçgen Derneği üyesi avukat Elif Ceylan Özsoy, “Ersoy’un cinsiyet kimliğini temcit pilavı gibi sürekli tartışmaya açmak transfobik olduğu kadar kişilik haklarını da zedeleyici bir tutumdur” dedi.

Özsoy, “Ersoy’un kamuoyunu ne kadar çok kadın olduğuna inandırmaya zorlanması ve üzerinde sürekli bu şekilde baskı kurulması kişiliğin manevi bütünlüğüne de saldırıdır” derken, Kaos GL’den Umut Güner aynı programda “‘Irak ve Afganistan’daki katliamların eşcinsel askerler tarafından yapıldığını’ söyleyen Bulaç’ın heteroseksüel askerleri ve orduyu aklamaya çalıştığını” ifade etti.

Bulaç, programda Ersoy’un annesinin ‘Benim oğlum bir erkekti ve eğilimleri de erkekçeydi. Onu basın bu hale getirdi” dediğini iddia etmiş, programa bağlanan Ersoy da Bulaç’ı ve Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin açılışında yaptığı konuşma nedeniyle Kültür Bakanı Ertuğrul Günay‘ı eleştirmişti.

“Nefreti körükleyen Bulaç suç işliyor”

Transseksüelliğin dışarıdan teşvikle oluşabileceğini düşünmek resmi ideolojinin meşhur ‘dış mihrak’ söyleminden öteye bir ciddiyete sahip değildir” diyen Özsoy, “Bu düşünceler toplumda nefret ortamından beslenen ve LGBTT bireyleri ‘ucubeden’ ‘canavara’ dönüştüren hastalıklı bir düşüncenin ürünü. Burada bir teşvik varsa o da Bulaç’ın LGBTT’lere yönelik nefreti teşvikidir.”

Özsoy, Bulaç’ın açıkça suç işlediğini ve savcıların bu nefret söylemini cezasız bırakmaması gerektiğini” sözlerine ekledi.

Güner de Bulaç’ı bir gazeteci olarak bilginin doğruluğunu tespit etmeden konuştuğu için eleştiriyor.

“Eşcinsellik söz konusu olduğunda çoğu gazeteci haberin doğrulunu araştırmıyor, haberin içeriği ile değil, habere konu olan kişilerin cinsel yönelimi ve/veya cinsiyet kimliğiyle ilgileniyor.”

“Haber katliamı yapanların cinsel yönelimi değil, katliamın kendisidir”

“Bu iki ülkede yaşananlarla ilgili haber olması gerekenin katliamları gerçektirenlerin cinsel yönelimi değil, askerlerin sivilleri öldürmesidir” diyen Güner’e göre Bulaç’ın ‘bu katliamları ordular değil, bu ordulardaki eşcinsel askerler yaptı diyor şeklinde konuştu.

Bu yaklaşımın çok tehlikeli olduğunu ifade eden Güner ABD’nin Irak’a ve Afganistan’a girmesi sonrasında eşcinsellere yönelik ‘cadı avı’ başlatıldığını ve çok sayıda LGBTT bireyin öldürüldüğünü hatırlattı ve “bunların sorumlusu da mı eşcinsel askerler?” diye sordu.

“Nefret söyleminin cezalandırılmadığı bir toplumda katiller sadece tetiği çeken kişiden ibaret değildir. Katilin tetiği çekmesini kolaylaştıran zihniyet de, katiller kadar suçludur. Ermenilere yönelik nefret paranoyaları besledi ve Hrant Dink’in öldürülmesinin koşullarını yarattı. Aynı şey bugün LGBTT’ler için yapılıyor.”

Güner, “Bulaç’ın karanlığı körüklemekten vazgeçmesini ve insanların hayatına mal olan bu karanlığı aydınlatmak için uğraşması gerektiğini” sözlerine ekledi.(BÇ)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: