Ankara’da 300 Kişi Homofobi ve Transfobiye Karşı Yürüdü

Kurtuluş parkından Yüksel caddesine yapılan yürüyüşün ardından basın açıklamasını okuyan Kaos GL üyesi Alacaoğlu, “Anayasa’da cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinin tanınmasını istiyoruz” dedi.

Ankara – BİA Haber Merkezi
18 Mayıs 2009, Pazartesi

* Semih Varol’un yürüyüş fotoğraflarını görmek için tıklayınız.

“Eşcinseller geliyor, özgürlüğe yürüyor!”

Kaos GL’nin düzenlediği Homofobi Karşıtı Buluşma dün (17 Mayıs) yapılan ve yaklaşık 300 kişinin katıldığı Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş’le sona erdi.

Kurtuluş Parkı’nda başlayan ve Yüksel caddesindeki İnsan Hakları Anıtı’nın önünde yapılan basın açıklamasıyla sona eren yürüyüşte “Bu toplumda sadece heteroseksüeller yaşamıyor; lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transseksüeller de (LGBTT) var” denildi.

İnsan Hakları Anıtı’na gökkuşağından elbise

17 Mayıs Anti-Homofobi İnisiyatifi’nin, etkinlikler kapsamında organize ettiği yürüyüş saat 13.00’te Kurtuluş parkındaki Vedat Dalokay Nikah Salonunda başladı. “Transfobi öldürür”, “Homofobi öldürür” dövizleri taşıyan grup “Travestiyim, buradayım, alışın, alışın, gitmiyorum”, “Patronsuz, pezevenksiz bir dünya istiyoruz”, “Ne suç ne günah yaşasın eşcinsel aşk”, “Eşcinseller susmayacak, susmayacaklar susmayacak”, “Ahmet Yıldız burada, katilleri nerede”, “Dilek İnce burada katilleri nerede” gibi sloganlar atarak Kolej kavşağı, Ziya Gökalp caddesi ve Selanik caddesini geçerek Yüksel caddesindeki İnsan Hakları Anıtı’nın önüne geldi.

Anıta yürüyüş boyunca dalgalandırılan gökkuşağı bayrağının elbise şeklinde giydirilmesinin ardından yapılan basın açıklamasını Kaos GL üyesi İsmail Alacaoğlu okudu.

“17 Mayıs Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Gününün cinsiyet kimliği veya cinsel yönelimlerle ilgili tüm fiziksel, ahlaki veya sembolik şiddetlere karşı eylem ve karşı durma günü” olduğunu hatırlatan Alacaoğlu, “LGBTT’ler olarak hâlâ temel insan haklarından mahrumuz. Eşcinsel ve transeksüel olduğumuz için ifade ve örgütlenme hürriyetlerimiz ‘genel ahlak’ ablukasıyla kuşatılmış durumda” dedi.

“Baskılanıyoruz, sosyal, kültürel, ekonomik ve politik hayata katılmamız engelleniyor. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerimizden dolayı işe alınmıyor; çalıştığımız işlerden atılıyor, ayrımcı yasalarla mesleklerimizden men ediliyoruz. Yaşam hakkımız gasp ediliyor, şiddete maruz kalıyor, nefret cinayetlerine kurban gidiyoruz. Polis katilleri bulmuyor. Mahkemeler, eşcinsel ve transseksüel öldürdükleri için katillere ceza indirimi sunuyorlar.”

“Yaşam hakkımızı istiyoruz”

Alacaoğlu, LGBTT’lerin gerçek ve bu toplumun bir parçası olduğunu ifade etti ve taleplerini şöyle sıraladı:

– Nefret üretmek “eleştiri hakkı” olamaz. Nefreti körüklemekten vazgeçilsin,

– Heteroseksüel olmadığımız için öldürülmek değil, yaşam hakkımızı istiyoruz,

– Toplumsal hayatın her alanına eşit katılmamızı sağlayacak yasal güvence için Anayasa’da cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinin tanınmasını istiyoruz.

Yürüyüş ve basın açıklaması “Okulda, işte, mecliste LGBTT’ler her yerde, kabul et ya da etme , LGBTT’ler her yerde”, “Hakem Halil İbrahim Dinçdağ yalnız değildir”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Gemileri yaktık, maskeleri taktık, geri dönüş yok” ve “Aşk aşk hürriyet, uzak olsun nefret” sloganlarının atılmasıyla sonra erdi.

Eyleme LGBTT’lerin yanı sıra çeşitli gruplardan insanlar da katıldı.(BÇ)

* Fotoğraf: Ali Baydaş

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: