Homofobi Karşıtı Buluşma Katılımcısını ODTÜ’ye Almadılar

Atölye yürütücüsü olan Mert, adı kapıda yazılı olmasına rağmen içeri sokulmadı. Yaşanan arbedede parmağı kırılan Mert ODTÜ Jandarma Karakolu’na suç duyurusunda bulundu.

Ankara – BİA Haber Merkezi
18 Mayıs 2009, Pazartesi

“4. Homofobi Karşıtı Buluşma” etkinlikleri kapsamında 14 Mayıs Perşembe günü Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) düzenleneceği duyurulan “Eleştirel Psikoloji Atölyesi“nin katılımcılarından psikolog Yasemin Mert, etkinlik için okula girmek isteyince güvenlik görevlileri tarafından engellendi.

Çıkan arbedede parmağı kırılan Mert olayla ilgili suç duyurusunda bulundu.

Atölye Mert’in katılımı olmadan gerçekleştirilmek zorunda kaldı.

Mert’in parmağı kırıldı

Atölyeye katılmak için ODTÜ A1 kapısına gelen atölye yürütücüsü Mert, ismi görevli listesinde yer almasına rağmen okula alınmadı. Kapıdaki Özel Güvenlik Birimleri Mert’in kampüse girebilmesi için akademik yazı getirmesi istenmesi üzerine etkinliğin akademik bir kuruma bağlı olmadığını ve isminin kendilerine verilmiş olması gerektiğini söyledi.

Açıklamasına rağmen giriş izni verilmeyen Mert bunun üzerine kampüse gitmek üzere olan bir arabaya binmek istedi. Bu esnada güvenlik görevlilerinden biri, Mert’in elinin üzerine hızlıca kapıyı çarptı ve kapıya sıkışan parmağı kırıldı.

Yaşananların ardından Mert ODTÜ Jandarma Karakolunda görevliler hakkında suç duyurusunda bulundu.

ODTÜ’de öğretim görevlisi olan Yard. Doç. Dr. Aykan Erdemir, 16 Mayıs günü konuşmacı olarak katıldığı “Homofobi Kimin Meselesi?” başlıklı etkinlikte konuya değindi.

Erdemir, “Yaşanan şeyin kabul edilemez olduğunu ve süreci takip edeceklerini” söyledi.

“ODTÜ yönetimini kınıyoruz”

Eleştirel Psikologlar ve Psikoloji Öğrencileri bir basın açıklaması yayınlayarak Mert’e yönelik saldırıyı ve ODTÜ rektörlüğünü kınadılar.

“Üniversite öğrencileri arasındaki iletişimi kırmaya ve her kampüsü birbirinden bağımsız uydu birimler haline getirmeye çalışan zihniyetin bir yansıması olan özel güvenlik birimlerinin, üniversite kampüslerinde gösterdikleri son zamanlarda giderek artan pervasızca tavırlarına ve özel ‘güvenlik’ adı altında estirilen teröre arkadaşımız da maruz kalmıştır” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Toplum için bilgi ve eylem üretme merkezleri olan üniversitelerde, izni alınmış bir çalışma öncesinde, arkadaşımıza yapılan bu muamele ile ilgili sorumluluğu olduğunu düşündüğümüz; ODTÜ Rektörlüğü ve ODTÜ Güvenlik Birimi görevlileri olmak üzere sorumlular hakkında hukuki sürecin başlatıldığını duyuruyor, yıllardır Homofobi karşıtı öğrenci topluluğunun kurulmasına karşı çıkan ODTÜ Rektörlüğü’nü ve öğrenciler üzerinde her fırsatta baskı ve şiddet kuran ODTÜ Güvenlik Birimini kınadığımızı ilan ediyoruz.”

Açıklamayı ODTÜ Psikoloji Topluluğu, ODTÜ Sosyoloji Topluluğu, ODTU Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Topluluğu ve Kaos GL de destekledi. (BÇ)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: