“Yaygın Medyanın Görmediği Kadınlar Kendi Medyasını Yaratıyor”

Uçan Süpürge’nin çeşitli şehirlerden kadınların katılımıyla “Yürüttüğü yerel kadın muhabir ağı”nın altıncı eğitimi 3-4 Ekim’de Ankara’da yapılacak. Genel Koordinatör Selen Doğan, “Medyanın cinsiyet körlüğünü gidermek için yola çıktık” diyor.

Ankara – BİA Haber Merkezi
02 Ekim 2009, Cuma

Uçan Süpürge‘nin 2003 yılında kurduğu Yerel Kadın Muhabirler Ağı’nın bu seneki eğitimi 3-4 Ekim’de Ankara’da yapılacak.

Selen Doğan, “Yıllardır ülkenin dört bir köşesinden kadınların gönüllü katkılarıyla yürüyen bu haber ağı, kadınların yerel gündemini görünür kılmayı, kadın medyasını güçlendirmeyi ve yerelde toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısını yaygınlaştırmayı amaçladığını” söylüyor.

Eğitime İzmir, Kayseri, Muğla, Gaziantep, Zonguldak, Trabzon, Adana, Eskişehir, Hatay, Bursa ve Ankara’dan kadınlar katılacak.

“Cinsiyet körlüğünü gidermek için yola çıktık”

Uçan Süpürge Genel Koordinatörü Doğan, muhabir eğitiminin altı yılını şöyle anlatıyor:

“Geçen altı yıl boyunca yerel kadın muhabirlerimiz, yaşadıkları bölgelerde kadınları ilgilendiren her konuda binlerce haber ve röportaj yaptılar, yazı yazdılar, fotoğraf çektiler. Bazen en ‘büyük’ haber ajanslarının bile yetişemediği haberleri ilk muhabirlerimizden öğrendik. Taşlanan Şemse Allak, erkeklere pazarlanan 14 yaşındaki N.Ç. olayları buna örnektir.”

“‘Bu bir alternatif kadın haber ağı örgütlenmesidir’ dediğimiz bu çalışma, başka kuruluşlara da esin verdi, benzeri projeler hayata geçirildi” diyen Doğan, şöyle devam ediyor:

“Zira, ‘yerel’in önemi son yıllarda daha da belirgin biçimde hissediliyordu. Yaygın medyanın artık iyice kentin dışına çekildiği, muhabirlerin masa başından kalkmadan ajanstan düşen haberlerle sayfaları kotardığı, plazaların steril odalarında kentin bırakın çeperlerini, merkezinde bile ne olup bittiğine tanıklık edemeyen yazarların ahkam kestiği bir medya ortamında, hele de kadınları hiç görmeyen bir medya habitatında, yerelden haber toplamak, kadınlarla konuşmak, kadınlar üzerine konuşmak, cinsiyet körlüğünü de giderebilecek bir çabaydı. Bu yüzden yıllardır ısrarla Yerel Kadın Muhabirler Ağı’nı ayakta tutmaya çalışıyoruz.”

Eğitim hem teknik hem teorik hem de pratik

“Bu sene bu ağı yeni katılımlarla güçlendirmek istedik ve İnternet sitelerinde bir çağrı yaptıklarını” kaydeden Doğan, “bu çağrıya sene başından beri yüzlerce yanıt geldiği” bilgisini veriyor:

Yerel Muhabir Ağı Eğitimi’nin eğitimcileri arasında gazeteci-yazar ve televizyon programcısı Dr. Sedef Kabaş, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. Eser Köker ve Doç. Dr. Çiler Dursun, Hacettepe Üniversitesi’nden Dr. Sarp Üner bulunuyor.

Doğan, “Eğitimcilerin iki gün boyunca; kadınlara karşı şiddetin haberleştirilmesinde alternatif bir dil yaratmak; toplumsal cinsiyet odaklı eleştirel medya okur-yazarlığı; medyada kadınların insan hakları ihlalleriyle baş etme stratejileri; röportaj teknikleri gibi birçok konuda görüş alışverişi yapma fırsatımız olacak.”

Katılımcılar eğitim sırasında, Uçan Süpürge’nin ilk kez geçen hafta İstanbul’da düzenlenen Sivil Sesler Festivali’nde yer alan Utanç Duvarı etkinliğine de dahil olacaklar. Kadınlar medyada cinsiyetçiliğe karşı mücadele için medya sahiplerine ve yöneticilerine hitaben ‘Utanmıyor musunuz?’ başlıklı imza kampanyasına katılacaklar.(BÇ)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: