HIV/AIDS’le Mücadele Dünyada Sonuç Veriyor; Türkiye Sessiz

UNAIDS, son sekiz yılda yeni AIDS vakalarının yüzde 17 azaldığını açıkladı. Mücaldele, sağlık hizmetleri bütünlüklü olduğunda daha etkin. Pozitif Yaşam, Türkiye’de vakaların arttığını, HIV/AIDS’in öncelikli görülmediğini vurguladı.

İstanbul – BİA Haber Merkezi
30 Kasım 2009, Pazartesi

Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Birleşik Programı (UNAIDS) son sekiz yılda yeni AIDS vakalarının yüzde 17 azaldığını; en önemli ilerlemenin de virüsün en yoğun etkilediği bölge olan Sahra altı Afrika’da yaşandığını açıkladı. Veriler, 2001’de BM üyelerinin AIDS’le ortak mücadeleye girişmesinin ardından 2008’de sadece Sahra altı Afrika’da 400 bin daha az yeni vaka görüldüğünü gösterdi.

Aynı dönemde Doğu Asya’da vaka sayısı yüzde 25 azalırken uyuşturucu kullanımıyla yaygınlaşan Doğu Avrupa’da da virüsün yayılma hızı sabitlendi. UNAIDS ve Dünya Sağlık Örgütü’nün ortak hazırladığı rapora göre bugün tüm dünyada tahminen,

* 33,4 milyon insan HIV ile yaşıyor
* 2,7 milyon kişi 2008’de enfeksiyonu kaptı
* 2 milyon insan 2008’de AIDS ve bağlantılı hastalıklardan yaşamını yitirdi.

Bütüncül sağlık hizmeti gerekli

İki örgüt, tedavinin yaygınlaşmasıyla birlikte HIV pozitif olarak yaşayanların sayısının arttığını belirtti. 1996’da etkin tedavilerin ortaya çıkmasıyla bugüne kadar 2,9 milyon insanın ölümden kurtulduğu tahmin ediliyor.

Raporun ortaya çıkardığı bir gerçekse, HIV önleme programlarının sosyal hizmetlerle entegre biçimde kullanıldığı yerlerde AIDS’den ölümlerin önlenmesinde de daha etkin olunduğu. Rapora göre, özellikle bazı Afrika ülkelerinde anne ölümlerinin yarıya yakını HIV nedeniyle gerçekleşiyor. UNAIDS yöneticisi Michel Sidibe, “Anne ve çocuk sağlığı programlarını da HIV/AIDS programlarıyla birlikte düşünmemiz gerektiği ortaya çıkıyor” dedi.

WHO yöneticisi Margaret Chan da, çabaların sonuç verdiğini ama bununla yetinilemeyeceğini söyledi.

Türkiye’de sayı artıyor

HIV+ bireylere yönelik ayrımcılıkla mücadele eden ve destek sunan Pozitif Yaşam Derneği başkanı Arzu Kaykı, dünyada mücadeleden sonuç alınmasına rağmen Türkiye’de HIV pozitif insan sayısının arttığını söyledi. Dernek üyeleri 1 Aralık saat 10.30’da Tünel’de buluşacak ve Galatasaray’a yürüyecek.

“Bu artışın temel nedenleri bizce halen ‘ülkemizde HIV yok algısı’, ‘HIV/AIDS’in öncelik olmayışı’, ülkemizde ortaya çıkan diğer bulaşıcı enfeksiyonlarda hızla alınan eylem planlarının HIV/AIDS için de alınmasını talep ediyoruz. Toplumu da HIV/AIDS’e gözünü kulağını açmaya davet ediyoruz. Ve diyoruz ki HIV/AIDS’ yönelik önyargılarınızdan kurtulun.”

Sağlık Bakanlığı’nın Aralık 2008 verilerine göre geçen yıl Türkiye’de toplam 450 HIV/AIDS vakası görüldü. Bir önceki yıl bu sayı 376’ydı. 1885’ten bu yana görülen toplam vaka sayısıysa 3 bin 370.

Bağışıklık sistemini zayıflatarak AIDS’e neden olan HIV cinsel ilişki, direk kan teması, organ nakilleri ve anneden bebeğine olmak üzere dört yolla bulaşabiliyor. Günümüzde AIDS’in kesin bir tedavisi yok ancak hastalık çeşitli ilaçlarla büyük oranda kontrol altına alınabilmekte ve HIV Pozitif insanlar uzun yıllar boyunca sağlıklı olarak kalabilmekte.(EÜ)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: